Historia sztuki, Turystyka kulturowa
HISTORIA SZTUKI
TURYSTYKA KULTUROWA
Historia sztuki to nauka humanistyczna, której przedmiotem są dzieła sztuki oraz piśmiennictwo o sztuce. Historia sztuki, jako przedmiot nauczania, zajmuje się zagadnieniami architektury, rzeźby, malarstwa, grafiki, przedmiotu użytkowego od czasów paleolitu od współczesności.
Program nauczania obejmuje cztery semestry, w ciągu których słuchacze uczą się:
- określania funkcji sztuki na przestrzeni dziejów i współcześnie,
- charakteryzowania stylów, tendencji i kierunków w sztuce najdawniejszej, antycznej średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej,
- ustalanie związków i różnic pomiędzy poszczególnymi epokami, stylami i kierunkami,
- dokonywania chronologicznego przeglądu dziejów sztuk plastycznych,
- dostrzegania i określania indywidualnego charakteru twórców architektury, rzeźby, malarstwa oraz artystów związanych z różnymi innymi działaniami plastycznymi.
Wszystkie zajęcia prowadzone są metodami multimedialnymi.
Turystyka kulturowa to dziedzina skierowana na poznawanie miejsc związanych z kulturą, w jej rozmaitych aspektach. Obiektem zainteresowania tego przedmiotu są zarówno obiekty kultury epok minionych, jak i współczesne.
Głównym celem przedmiotu jest poznawanie dziedzictwa kulturowego Polski, Europy oraz najbardziej atrakcyjnych zakątków Świata, bogatego również w walory środowiska naturalnego.
Nauczanie tego przedmiotu polega na wirtualnym poznawaniu miejsc, w których znajdują się różne walory ważne ze względów kulturowych, artystycznych i historycznych. W prezentacjach multimedialnych przedstawiane są regiony, miasta, szlaki turystyczne, szczególne obiekty oraz sylwetki najwybitniejszych twórców kultury i sztuki.
Dużą wagę przywiązuje się do warstwy edukacyjnej przedmiotu, pogłębianie zainteresowań słuchaczy, uzupełniania ich wiedzy oraz spełnianiu oczekiwań związanych z turystyką. Stąd w programie zajęć znajdują się tematy związane z turystyką egzotyczną, etniczną i pielgrzymkową.
Zajęcia "Turystyka kulturowa" są dopełnieniem cyklu zajęć "Historia sztuki".