Sprawozdanie z XX roku działalności - rok akademicki 2023/2024

W roku akademickim 2023/2024:

- liczba słuchaczy wyniosła ponad 1400 osób,

- Słuchacze mieli możliwość wysłuchania w ramach oferty podstawowej:

• 62 wykłady (90 minut) oraz wykład inauguracyjny
  • 62 wykłady (60 minut)

w sumie ponad 120 wykładów

- tematyka spotkań obejmowała zagadnienia z zakresu m.in.: muzyki, sztuki, filmu, literatury, historii, architektury, malarstwa, zdrowia, biologii, medycyny, prawa, ekonomii, psychologii, turystyki, dziejów miasta Gdańska, politologii, dietetyki, opieki farmaceutycznej, sztucznej inteligencji, Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, neurodydaktyki, ochrony przyrody;

- podczas uroczystości inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024 wystąpiła Pani Prorektor do spraw Współpracy i Rozwoju dr hab. prof. UG Sylwia Mrozowska.

Wydarzenie poprowadziła Pani Stanisława Grażyńska, która od wielu lat prowadzi koncerty dla słuchaczy GUTW.

Na scenie wystąpiła Pani Barbara Lewicka (sopran) i Pani Danuta Zuliani (mezzosopran) oraz pianista Pan Andrzej Sienkiewicz.

- w ramach oferty zajęć dodatkowych zajęcia odbywały się w 116 grupach.

W tym:

• 22 grup lektoratów języków obcych,
  • 47 grup zajęć ruchowych,
  • 27 grup warsztatów z zakresu nauk humanistycznych, psychologicznych,
  • 8  grup warsztatów komputerowych i ze smartfonów,
  • 5 grup warsztatów twórczych
  • 7 grup zajęć z brydża

- dzięki zaangażowaniu Pana Wojciecha Zaniewskiego i dzięki uprzejmości władz Wydziału Prawa i Administracji w maju 2024 odbyła się wystawa prac plastycznych Słuchaczy GUTW.

- Ponadto owocem warsztatów twórczych „saga rodzinna” prowadzonych przez Panią dr Elżbietę Żukowską jest publikacja prac literackich słuchaczy GUTW w czerwcowym wydaniu Gazety Uniwersyteckiej.

- cykliczne odbywały się „Spotkania z muzyką” prowadzone przez mgr Stanisławę Grażyńską. Łącznie było 8 spotkań, podczas których wystąpili najznakomitsi artyści;

- w przeciągu Roku Akademickiego 2023/2024 odbyły się 2 warsztaty artystyczne z tworzenia wełnianych misiów i skrzatów, które poprowadziła dla słuchaczy GUTW Pani Justyna Syndor.

- w sezonie zimowo-wiosennym 2023/2024 odbyło się 6 spotkań ruchowych, które poprowadziła Pani Agnieszka Przyszlak. Spotkania miały miejsce na terenie kampusu UG koło napisu „I love UG”, przy punkcie widokowym „Pachołek”, w pobliżu Bastionów i wzdłuż Motławy, wokół Zbiornika Wodnego Jasień i w Matemblewie (wzdłuż potoku Strzyża).

- w sezonie jesienno-wiosennym odbyły się 2 wycieczki dla słuchaczy GUTW. Jeden wyjazd był na Żuławy, który poprowadził Pan Grzegorz Gola, a drugi do Elektrowni Wodnej w Straszynie, który poprowadził Pan dr inż. Witold Sterpejkowicz-Wersocki z Politechniki Gdańskiej.

- słuchacze podczas sezonu wiosennego mieli możliwość zwiedzania Biotechnologii. Oprowadzanie poprowadził Pan dr hab. Stanisław Ołdziej, prof. UG. Zorganizowane były 4 spotkania dla słuchaczy GUTW.

Ponadto w maju 2024 odbyło się również zwiedzanie Ekoparku na terenie kampusu UG dla słuchaczy GUTW, które poprowadził Pan dr Piotr Rutkowski z Wydziału Biologii.

- Ponadto w okresie od września 2023 do lipca 2024 miały miejsce spacery po Gdańsku, które prowadził Pan Piotr Mazurek z Towarzystwa Przyjaciół Gdańska.

- w okresie sierpnia 2024 odbywać się będzie gimnastyka na powietrzu na terenie kampusu UG prowadzona przez Panią Halinę Zapała

- w ramach GUTW funkcjonuje wolontariat Słuchaczy GUTW, którego ideą jest wzajemna pomoc seniorów;

- podobnie jak w latach ubiegłych, słuchacze otrzymywali systematycznie, drogą elektroniczną, na podane adresy e-mail, bieżące informacje i ważne komunikaty;

- zakończenie Roku Akademickiego 2023/2024 połączone wraz z obchodami 20-lecia działalności Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się w dniu 14 czerwca 2024 w auli S205 w budynku Wydziału Nauk Społecznych. Podczas uroczystości wystąpił Prorektor do spraw Studenckich i Jakości Kształcenia dr hab. prof. UG Arnold Kłonczyński.

Nastąpiło podziękowanie i wręczenie nagród i dyplomów dla wykładowców i 20-letnich słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na scenie wystąpił Pan Jerzy Snakowski z wykładem na temat: „Kto jest kim w operze”. Po wykładzie nastąpiło przejście na rotundę gdzie odbyły się pokazy taneczne wykładowców GUTW wraz ze słuchaczami GUTW.

Pod opieką Pana Tomasza Bienia wystąpiły uczestniczki zajęć tanecznych: Pani Jadwiga Jusza, Pani Danuta Żywno,  Pani Zofia Zawadzka, Pani Grażyna Mielczarek, Pani Irena Ciemińska oraz Pani Barbara Juszko. Panie wraz z Panem Tomaszem Bieniem zatańczyły 3 tańce: madison (amerykański taniec towarzyski), country walc i cha-cha (latynoamerykański taniec towarzyski).

Ponadto odbył się również pokaz taneczny zumby pod opieką Pani Bożeny Hincy. Wystąpił Pan Józef Kuciński, Pani Anna Jareczek i Pani Jadwiga Hinca.

Po wykładzie był czas na przerwę kawową z pysznym tortem:)

Po przerwie wystąpił trio akordeonowe w składzie:

Pan Maciej Kacprzak, Pan Paweł Tomasz Wiśniewski i Pan Wojciech Ulanowski.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 12. Lipiec 2024 - 14:44; osoba wprowadzająca: Joanna Szemraj Ostatnia zmiana: piątek, 12. Lipiec 2024 - 14:46; osoba wprowadzająca: Joanna Szemraj