fbpx "Obierając cebulę" - spektakl słowno-muzyczny z okazji 95. urodzin Güntera Grassa, 06 października, godz. 19:00 sala teatralna | GUTW

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy Państwa W czwartek 6 października 2022 na godzinę 19:00 na premierę kolażu słowno-muzycznego „Obierając cebulę”. Znakomity muzyk, Mikołaj Trzaska stworzył spektakl inspirowany twórczością Güntera Grassa. Wraz z aktorką Dorotą Androsz oraz kontrabasistą Olo Walickim przygotowali go na dzień otwarcia Gdańskich GRASSowań_2022, które organizowane są w związku z 95. rocznicą urodzin Grassa.

„Obierając cebulę” opiera się na autobiograficznej powieści noblisty „Przy obieraniu cebuli”. Jej odbiór przyćmił skandal medialny związany z publicznym „spóźnionym wyznaniem” pisarza, że jako małoletni żołnierz był członkiem Waffen-SS. Tak więc powieść ta, naszym zdaniem, jest nadal niedoceniona. Tym bardziej cieszy, że właśnie do niej nawiązuje spektakl, na który tak czekamy.

Wielowątkowa opowieść utkana jest z bolesnych obrachunków z własną przeszłością, z refleksji na temat mechanizmów pamięci, miłości do matki i spotkanych kobiet oraz z tęsknoty za rodzinnym Gdańskiem. Pełna jest wspomnień związanych z doświadczeniami frontowymi w ostatnich miesiącach wojny małoletniego żołnierza a następnie jeńca wojennego, a także życia wśród powojennych ruin. Przede wszystkim zaś opowiada o przemożnej pasji tworzenia i wiary w oczyszczającą i sprawczą moc słów.

Zapraszamy!

termin

6 października 2022 (czwartek), godz. 19:00

UG, Sala Teatralna im. Jerzego Limona ul. Wita Stwosza 51, budynek Neofilologii

wstęp wolny - obowiązują bezpłatne wejściówki

rezerwacja wejściówek https://ack.ug.edu.pl/events/obierajac-cebule/

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych JANTAR / Akademickie Centrum Kultury UG ALTERNATOR / Uniwersytet Gdański

partnerzy: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku / Pracownia Badań nad Narracjami Pogranicza / Instytut Filologii Germańskiej / Wydział Filologiczny UG.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

spektakl
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Joanna Szemraj