fbpx 27-29 maja "Gdańscy Pianiści Miastu" | GUTW

27-29 maja "Gdańscy Pianiści Miastu"

Szanowni Państwo,
Już za kilka dni zaczynamy festiwal Gdańscy Pianiści Miastu!
Serdecznie zapraszamy do wspólnego celebrowania muzyki fortepianowej już w najbliższy weekend (27-29 maja).

W ramach festiwalu odbędą się trzy koncerty:
- dwa solowe koncerty pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim (27 i 28 maja)
- wieczór z orkiestrą symfoniczną w Centrum św. Jana (29 maja)

Wszystkie koncerty odbędą się o godzinie 19:00.

Wstęp na koncerty w Ratuszu Staromiejskim - symboliczne 5 zł (bilety do nabycia w Ratuszu na godzinę przed rozpoczęciem)
Wieczór z orkiestrą w Centrum św. Jana - wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

Poniżej szczegóły wydarzenia:

Gdańscy Pianiści Miastu o festiwalu

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się między innymi byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

Jednym z założeń festiwalu jest także współpraca z laureatami Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu

Adrianna Wolf

Główna edycja festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu 2016

27, 28 i 29 maja 2016, godzina 19:00
Podczas tegorocznej głównej odsłony festiwalu odbędą się trzy koncerty – dwa solowe wieczory pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim oraz wieczór z orkiestrą w Centrum Św. Jana w Gdańsku. Przed publicznością zagrają młodzi gdańscy artyści, mający już na swoim koncie liczne sukcesy konkursowe i estradowe. Obok wyróżniających się studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku wystąpi pedagog gdańskiej uczelni – Maciej Gański.

Koncerty solowe – Ratusz Staromiejski (wstęp 5 zł – bilety do nabycia na godzinę przed rozpoczęciem)

27 maja (piątek) BAROKOWE INSPIRACJE

Pierwszy wieczór tegorocznej głównej edycji festiwalu to apoteoza muzyki i wirtuozerii epoki baroku. Program koncertu wypełnią dzieła powstałe z fascynacji twórczością klawesynistów francuskich, Corellego oraz Bacha. Młodzi pianiści zaprezentują dzieła twórców XX wieku – Ravela, Rachmaninowa i Busoniego. Usłyszymy przykłady muzycznej stylizacji, wariacje oraz transkrypcje. Podczas wieczoru wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku – Arkadiusz Farkowski, Bartosz SkłodowskiDaniel Ziomko.

28 maja (sobota) MINIATURA FORTEPIANOWA XIX i XX WIEKU

Drugi wieczór w całości poświęcony jest miniaturom fortepianowym. Artyści zaprezentują dzieła powstałe w XIX i XX wieku – okresie wielkiego rozkwitu tego gatunku. Począwszy od romantycznej miniatury programowej usłyszymy sceny z baletu, utwory o charakterze ilustracyjnym, barwne i ulotne miniatury impresjonistyczne. Program koncertu wypełnią między innymi dzieła Schumanna, Granadosa, Prokofiewa i Ravela. Podczas wieczoru wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku – Adrianna Paliwoda i Mikołaj Sikała oraz Anna Szałucka – tegoroczna dyplomantka gdańskiej uczelni studiująca równolegle w słynnej Royal Academy of Music w Londynie.

Wieczór z orkiestrą – Centrum św. Jana (wstęp wolny)

29 maja (niedziela) WIELCY ROMANTYCY

Wieńczący festiwal wieczór z orkiestrą zapowiada się niezwykle ekscytująco. Usłyszymy dwa spektakularne dzieła romantyczne – I koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa oraz Totentanz Franciszka Liszta. Na widowiskowość dzieł składa się nie tylko potężny skład orkiestry ale także wyczynowość partii solowych. Solistą w koncercie Brahmsa będzie Adam Piórkowski – wyróżniający się student Akademii Muzycznej w Gdańsku. W partii solowej w Totentanz Liszta usłyszymy Macieja Gańskiego – uznanego gdańskiego pianistę oraz wykładowcę gdańskiej uczelni. Pianistom towarzyszyć będzie Bałtycka Filharmonia Młodych pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej.

27 maja 2016 (piątek) godzina 19:00

Ratusz Staromiejski w Gdańsku

BAROKOWE INSPIRACJE

DOMENICO SCARLATTI (1685-1757)