fbpx 18 maja - 30 czerwca wystawa Józef Wybicki literacki i teatralny - hol Neofilologii UG | GUTW

Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy Józef Wybicki literacki i teatralny, który odbędzie się 18 maja, godz. 14.00, na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Rok 2022 został zadedykowany przez Sejm RP Józefowi Wybickiemu (1747-1822). Temu wyjątkowemu bohaterowi z XVIII wieku poświęcone są obecnie różne wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Również Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego włącza się w ten nurt, organizując między innymi wystawę zatytułowaną Józef Wybicki literacki i teatralny. Większość Polaków rozpoznaje jego nazwisko jedynie jako autora naszego hymnu narodowego, dlatego chcielibyśmy poprzez ekspozycję poszerzyć tę znajomość, ukazując wielość i różnorodność dorobku pisarskiego twórcy Mazurka Dąbrowskiego. Ważną częścią tej spuścizny literackiej są dramaty, które za życia autora trafiały na deski Teatru Narodowego lub scenę amatorską, tak chętnie prowadzoną przez samego J. Wybickiego. Trud adaptacji scenicznej jego utworów podejmowały również teatry w XX wieku. Tak było na przykład równo 50 lat temu (w 1972 roku), gdy gdański Teatr Wybrzeże wystawił najbardziej zabawną komedię autora Listów patriotycznych zatytułowaną Kulig. Pamiątki po tym nadbałtyckim wydarzeniu stanowią jedną z barwniejszych stron naszej wystawy.

Zaplanowanemu na 18 maja wernisażowi towarzyszyć będzie rozmowa ekspertów przy wsparciu – na co liczymy – publiczności. Dyskusja – co zrozumiałe – będzie dotyczyć Józefa Wybickiego, a zaproszenie do niej przyjęli: prof. dr hab. Irena Kadulska, prof. dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. dr hab. Sławomir Kościelak, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Pan Przemysław Rey, dr Piotr Maksymowicz, całość zaś poprowadzi kurator wystawy dr Piotr Kąkol.

Wystawa Józef Wybicki literacki i teatralny

Czas: 18 maja – 30 czerwca 2022 r.

Wernisaż wystawy: 18 maja 2022 r., godz. 14.00

Miejsce: hol Neofilologii UG, ul. Wita Stwosza 51, Gdańsk