fbpx 27 listopada - Rozmowy o Fotografii w Muzeum Narodowym | GUTW

27 listopada - Rozmowy o Fotografii w Muzeum Narodowym

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do Gdańskiej Galerii Fotografii na spotkanie w
ramach cyklu Rozmowy o Fotografii.

Witold Kanicki: Popkulturowe przypadki fotografii.

Piątek 27 listopada 2015,  godz. 17.00

Dział Fotografii, Gdańska Galeria Fotografii, Muzeum Narodowe w Gdańsku:
Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk

Wstęp wolny

Od pierwszych dni istnienia fotografia stała się obiektem powszechnego zainteresowania, zjednując ludzi reprezentujących różne warstwy społeczne. Kolejne wynalazki techniczne sprawiały, że medium to przyjęło funkcję narzędzia kultury popularnej, przyciągając do siebie coraz to większe rzesze fascynatów. Z każdym rokiem przybywało osób korzystających z usług fotografów, ale i samych fotografujących, dla których konstruowano łatwiejszy w użyciu sprzęt. Czasopisma ilustrowane, reklama i rozrywka, to tylko nieliczne obszary kultury, w których mechaniczne obrazy zadomowiły się na stałe. Choć najczęściej historycy fotografii koncentrowali się na tym, co profesjonalne, wyjątkowe, wybitne i wykraczające poza codzienność, to jednak zdecydowana większość zdjęć wykonanych na przestrzeni ostatnich 175 lat oddaje amatorskie gusta zwykłych ludzi, ich ulubione tematy, fascynacje i zainteresowania. Innymi słowy, właściwa historia fotografii obejmować powinna udział tego medium w kształtowaniu kultury popularnej. Z tej przyczyny wykład zaprezentowany w Gdańskiej Galerii Fotografii dotyczył będzie przeróżnych aspektów technicznych, ikonograficznych, estetycznych medium, wpływających na powszechne zainteresowanie mu towarzyszące. Amatorskie konwencje, polaroidy, kolorowa fotografia czy zdjęcia paparazzi, to tylko niektóre popkulturowe punkty w historii fotografii. Wszystko to rozpatrzyć można w odniesieniu do kultury wysokiej i elitarnej, stanowiącej niejako przeciwwagę najpopularniejszych kierunków w dziejach medium.

Witold Kanicki - doktor historii sztuki, adiunkt na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wykładowca Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu oraz Warszawskiej Szkoły Fotografii. Niezależny krytyk i kurator. Autor kilkudziesięciu tekstów o sztuce i fotografii, publikowanych m.in. na łamach „Kwartalnika Fotografia”, „Artluka”, „Exitu”. Rozprawa doktorska jego autorstwa ukaże się niebawem pod tytułem Ujemny biegun fotografii: negatywowe obrazy w sztuce nowoczesnej, nakładem wydawnictwa Słowo/obraz terytoria. W latach 2010-2012 był kuratorem Galerii Fotografii Pf w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Od 2014 roku kieruje grantem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, którego celem jest wydanie antologii polskich tekstów o fotografii. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

realizacja: Mariola Balińska

Patronat medialny: Radio Gdańsk | trojmiasto.pl | Rynek i Sztuka.pl | Wrota Pomorza | kulturaonline.pl | in your pocket Globmedium.com |

Muzeum Narodowe w Gdańsku. Gdańska Galeria Fotografii | Zielona Brama | Długi Targ 24, Gdańsk 80-828

www.mng.gda.pl